INFO: +420 571 452 267 | obec@prznouvsetina.cz
Dnes je 30. května 2024 a svátek má Ferdinand 19°C | Zítra Kamila 21°C

Velehrad

28. srpna 2019 | Klub seniorů

Klub seniorů

Nadpis článku

Dne 28.8.2019 jsme uskutečnili výlet na Velehrad...

I přes avizovaných 32°C jsme se všichni s přesvědčením, že to přežijeme ve zdraví, sešli v půl osmé pod lípou. Zde už čekal připravený autobus a tak jsme v dobré náladě a s dobře naladěným panem řidičem vyjeli na výlet.

Naše první zastávka byla v obci Sazovice, kde je již dva roky k vidění neobvyklá stavba kostela Svatého Václava. Paní průvodkyně nám podala vyčerpávající informace o záměru, snaze vytvořit dílo, i o samotné realizaci jakož i shánění finančních prostředků k jeho stavbě. S obdivem jsme se dověděli, že obec se 770 obyvateli, dokázala postavit tuto stavbu v hodnotě 27 milionů a to za pouhé dva roky. Toto dílo vyhrálo světovou cenu za sakrální stavbu roku 2017. Členové Výboru pro stavbu i pochopení Obecního úřadu mají náš velký obdiv.

Cestou nám ještě vyšla chvilka pro zastavení v prodejně Hamé Babice a nakoupili jsme si různé výrobky této firmy za velmi příznivé ceny.

Další prohlídka kostela následovala ve Starém městě u Uherského Hradiště. Zde jsme viděli megalomanskou stavbu kostela Svatého Ducha, která je ve výstavbě již 20 let, neproinvestováno 90 milionů a stále není dokončena. Také zde nás průvodce zasvětil do historie a realizace stavby a my jsme si mohli udělat obrázek dvou rozdílných moderních sakrálních staveb.

Na další cestu bylo nutno se posilnit i osvěžit, což jsme rádi udělali v restauraci EGO v Uherském Hradišti.

Poté jsme odjeli na Velehrad, kde jsme měli možnost prohlídky překrásné barokní baziliky z 12 století, cisterciánského kláštera, udržovaných zahrad, stihli jsme i zmrzlinku na osvěžení a pokračovali jsme dál, do nedaleké obce

Modrá, kde jsme navštívili Archeoskanzen a Botanickou a sladkovodní expozici Živá voda. Mohli jsme poznat, jak žili naši předkové v mladší době kamenné a v době eneolitu. Ocitli jsme se také v podvodním tunelu, kde bylo možno vidět velké ryby, jako je jeseter nebo kapr atd. Tyto expozice jsou významným turistickým cílem Slováckého regionu.

Plni dojmů jsme kolem 17 hodin vyrazili k domovu a budeme přemýšlet o další nějaké zdařilé akci.

Zapsala Kovářová

Fotogalerie 3 fotek

Sledujte nás i na sociálních sítích