INFO: +420 571 452 267 | obec@prznouvsetina.cz
Dnes je 15. června 2024 a svátek má Vít 21°C | Zítra Zbyněk 19°C

Výlet do Zašové a Zubří

11. listopadu 2022 | Klub seniorů

Klub seniorů

Nadpis článku

Náš výlet do Zašové a Zubří

V pátek 11. 11. 2022 v půl deváté jsme se vydali třemi osobními auty do Zašové. Tam jsme se setkali se seniory z Jablůnky a společně jsme se vydali poznat dějiny i současnost a nový vzhled valašské obce s více než třemi tisíci obyvatel. Pro tuto prohlídku jsme si nemohli vybrat lepšího průvodce, než byl pan Josef Krůpa, předseda Matice zašovské. Nejdříve jsme si prohlédli nový zašovský orloj, který vzešel z rukou místních šikovných řezbářů, mechaniků a dalších pomocníků. Zašové tak přibyl další pozoruhodný objekt, který přispívá k věhlasu městečka.

Od pana Krůpy jsme se dále dozvěděli spoustu informací o poutním místu Stračka a pověsti vztahující se k tomuto místu, kde ze skály vyvěrá již po mnoho let pramenitá voda.

O historii poutí v Zašové jsme se dále dovídali v kostele, kde jsme měli možnost shlédnout největší relikvii Zašové, obraz Panny Marie zašovské. Dověděli jsme se o příběhu zbloudilého rytíře i o vybudování kláštera, který byl v historii využíván různě (sirotčinec, škola, domov pro zdravotně postiženou mládež) a s nímž jsou i v dnešní době zvažovány velké plány.

Navštívili jsme i poslední velký počin Zašové – 11 bezbariérových bytů pro hendikepované občany.

Po skoro třech hodinách jsme se rozloučili, poděkovali za vyčerpávající a zajímavý výklad a popojeli do Hospody U Václava, kde jsme si mohli vybrat ze čtyř jídel, martinskou husu nevyjímaje.

Následovala návštěva Muzea zuberského vyšívání. Dostalo se nám podrobného výkladu od paní Odřejové a měli jsme možnost obdivovat zručnost starých vyšívaček. Díky dvěma současně činným ženám je tradice zuberského vyšívání stále živá.

Poslední návštěvou dnešního dne byla malá zajížďka do Starého Zubří. Zde jsme měli možnost prohlédnout si unikátní novou stavbu kaple Svatého Ducha. Snad všechny z nás uchvátilo moderní pojetí i vkusné zařízení této kaple, která byla před nedávnem postavena za velkého nadšení občanů

Snad každý z nás by mohl říct, že jsme prožili krásný slunečný den, plný nových poznatků, informací a trvalých vzpomínek. Mnozí z nás netušili, kolik neobjevených koutů našeho krásného Valašska jsme i v našem věku dosud nepoznali.

Tak zase někdy příště někam.                         

Váš Seniorklub

Fotogalerie 5 fotek

Sledujte nás i na sociálních sítích