INFO: +420 571 452 267 | obec@prznouvsetina.cz
Dnes je 17. dubna 2024 a svátek má Rudolf 4°C | Zítra Valérie 8°C

Výlet Halenkov - Nový Hrozenkov - Kohútka

20. října 2023 | Klub seniorů

Klub seniorů

Nadpis článku

Byli jsme „na Horňákoch“

Ve středu 18. 10. jsme se sešli pod lípou v celkem malém počtu 11 osob /nemoci, doprovody, vnoučata, atd./ a tak jsme se pohodlně vešli do tří aut a vyjeli realizovat dlouho naplánovaný výlet na Halenkov, do Nového Hrozenkova a na Kohútku.

První zastávka byla u pana Josefa Kadlece, který je jedním ze tří výrobců zvonů v naší republice. Po asi dvouhodinové přednášce jsme se od pana Kadlece dozvěděli spoustu pro nás neznámých informací, jako např. závislost tónu zvonu na jednotlivých jeho částech, materiál pro výrobu zvonu, sestavování popisů a jejich tvoření, výpočty rozměrů, druhy zavěšení, přání zákazníků atd.

Přeplněni informacemi jsme popojeli do Nového Hrozenkova, abychom navštívili dalšího významného obyvatele Valašska, pana Augustina Krystyníka. Pan Krystyník je jediným kolářem v republice a zabývá se výrobou dřevěných vozových a kočárových kol. Před několika lety byl vyhodnocen jako Podnikatel roku. Také on nám se zápalem vyprávěl o problematice tohoto řemesla, spolupráci s učňovskými školami, svým sklonem ke vsetínskému hokeji atd.

Ani jsme netušili, jací uznávaní odborníci žijí v naší blízkosti a šíří věhlas našeho kraje. 

Hned vedle Krystyníkova kolářství je také muzeum Antonína Strnadela, malíře, který v Hrozenkově trávil hodně času a také po přesunu do Prahy se stále rád při každé příležitosti na Hrozenkov vracel, což je dokladováno vystavenými exponáty. Měli jsme možnost vidět záznamy z jeho života, jeho tvorbu, ale také místnost, kde byla zaznamenána jeho činnost v oblasti salašnictví na Valašsku. Prohlídka byla velmi zajímavá, hodnotná, průvodkyně moc milá a jsme rádi, že jsme muzeum neobešli.

Ještě jsme se zastavili k Kulčáků pro chleba a jelikož již bylo dost dlouho po poledni, vydali jsme se na poslední cíl naší cesty a vyjeli jsme na známou horskou chatu Kohútka. Cestou nahoru jsme užívali neskutečné rozhledy na kopce našeho krásného Valašska. Každý si objednal jídlo podle své chuti, největší zájem byl ale o věhlasné borůvkové knedlíky, na kterých jsme si pochutnali a proto si mnozí objednali také krabičku pro naše milé domů. 

Výlet můžeme zase vyhodnotit jako velice zdařilý. Hodně jsme viděli, počasí nám přálo a na Kohútce jsme si všichni pochutnali na dobrém obědu. Snad jedinou závadou je malá účast a škoda pro ty, kteří s námi nebyli.

Tak skončil poslední výlet letošního roku.

Budeme se těšit na přednášku pana Františka Tomance, který nám bude vyprávět o Indii. Přednáška se uskuteční 15.11.2023

Váš Seniorklub

Fotogalerie 5 fotek

Sledujte nás i na sociálních sítích