INFO: +420 571 452 267 | obec@prznouvsetina.cz
Dnes je 22. července 2024 a svátek má Magdaléna 22°C | Zítra Libor 25°C

Ukliďme Pržno

Datum: 1. dubna 2023

Nadpis článku

Fotografie z akce "Ukliďme Pržno", která se uskutečnila 1.4.2023

 

UKLÍZÍME PRŽNO 2023

Celorepublikovou výzvu "Ukliďme Česko" přijala i naše obec a zapojila se do akce, která spočívá v zorganizování skupiny dobrovolníků, kteří se pustí do velkého úklidu dané lokality, v našem případě obce Pržna.

Hlavní úklidový den byl letos stanoven na 1.dubna. I když ráno začalo před devátou hodinou drobně pršet, neodradilo to ty, kteří chtěli přispět ke zvelebení určitých míst v obci, která jsou nejvíce postižena nerozložitelnými odpady. Sraz dobrovolníků byl v 9 hod ve vstupu budovy obecního úřadu. Posilnění koblihami a čajem využily hlavně děti, které se dostavily ať už s rodiči nebo v rámci svého členství v mysliveckém kroužku. Starosta Radek Machýček přivítal příchozí a bez velkých řečí se každý chopil rukavic a pytlů a uháněl na určený rajon. Všichni velmi kladně přijali zjištění, že přestalo pršet a avizované vydatné dešťové přeháňky se dostavily až v odpoledních hodinách, kdy už bylo uklizeno.

Dvě skupinky se vydaly oběma směry od mostu po prženském břehu Bečvy, nejvíce problematické místo je vždy přímo pod mostem a v jeho okolí. Můžeme jen hádat, kolik odpadů nám připlave z horního toku Bečvy a kolik je zde odhozeno kolemjdoucími či  kolemjedoucími.

Další skupiny byly vyvezeny na Horní paseky a dvěma cestami směrem do vsi měli scházející sběrači také plné ruce práce. Tady ovšem už nikdo nemohl nepořádek svádět na proud řeky Bečvy. Největší lahůdky se však nalezly na "Ratiborsku", kde šlo o účelově dovezené odpady všeho druhu.

Do 12 hodin se nasbíralo velké množství odpadů, plná korba poputuje z Pržna na skládku do Technických služeb Bobrky.

Všichni zúčastnění byli po tříhodinové náročné směně pozváni do hospody ke krátkému posezení a zahnání žízně. Ti, kteří bydlí v Pržně teprve krátce, měli možnost seznámit  se blíže se spoluobčany a vedením obce. A to je právě důležité pro život v jedné vesnici – společenství občanů, sejít se nejen u zábavy, ale i u společné práce.

Letos se účastnilo této organizované akce 27 občanů, z toho 12 dětí a mládežníků, nejmladším "sběračem" byl pětiletý Honzík, který nejen sbíral, ale i ztrácel (kdybyste někdo naše u Bečvy tmavě hnědé malé autíčko :-) ).

Na závěr starosta obce poděkoval všem dobrovolníkům, kteří se dnes podíleli na vyčištění přírody od nežádoucích odpadů a děkuje tímto i všem, kteří "neorganizovaně" - nejen 1. dubna  - zvednou ze země pohozený papír či plastový sáček, vytáhnou zpod klestí v lese plechovku či láhev od piva nebo třeba jen přispějí k udržení čistoty pozemku, třebaže je až za jejich plotem.

Celkový odvezený odpad vážil 420 kg !!!

Na fotografie, jak úklid Pržna probíhal, se můžete podívat v galerii.


Vážení spoluobčané, přijměte pozvání na akci Ukliďme Pržno. 

Sraz v 9:00 hod u obecního úřadu.

Pytle a rukavice zajištěny, vemte si prosím kvalitní obuv a oblečení.

 

Občerstvení zajištěno
 

Fotogalerie 22 fotek

+16

Sledujte nás i na sociálních sítích