INFO: +420 571 452 267 | obec@prznouvsetina.cz
Dnes je 26. května 2024 a svátek má Filip 14°C | Zítra Valdemar 23°C

Vítání ptačího zpěvu 2024 v Jablůnce

8. dubna 2024 | Pržno

Nadpis článku

25.5.2024

Vše o životě ptáků a jejich odchytu, měření, kroužkování a výzkumech

Pozvánka na celostátní akci "Vítání ptačího zpěvu" v Jablůnce

"Vše o životě ptáků a jejich odchytu, měření, kroužkování a výzkumech přednese ornitolog RNDr.,Mgr. Z.Tyller -zoolog, kurátor, Muzeum regionu Valašsko a těšit se můžete na ukázky odchytu do sítí  a kroužkování ptáků, výlet na úžasné orchidejové louky nad Jablůnkou.

 Sraz v 9h, asi 100m po cestě za Horní zastávkou za budovou KUMO, u dětského hřiště v Cigánově.

"Dalekohledy, dobré boty , foťáky ..Třeba chytneme i Kukačku :-) Minulé roky jsme se dověděli mnoho zajímavých informací ze života ptáků , odchytili jsme do speciálních sítí mnoho sýkor koňader i modřinek, pěnic  černohlavých i hnědokřídlou, budníčků menších, pěnkav obecných, strakapoudy velké, sojku obecnou, sedmihláska hajního, pěvušku modrou, červenku obecnou, kosa  černého, drozda zpěvného, nad hlavou se nám vznášeli datel, žluny, krkavci, dravci - káně, poštolky, krahujec i  včelojed  a asi nejvzácnější luňák červený .

Pravidelná zastávka nás čeká procházkou kolem včelstev u místní mini ZOO pana Biela - kde má spoustu domácího zvířectva i speciálních ptáků.

Dále půjdeme asi 1 km východně  do kopce na podmáčené pramenité orchidejové louky, kde po 20 leté těžké práci spočívající v pravidelném sečení trávy až po vysemenění rostlin, pečlivém hrabání posečené trávy a její odstranění mimo  sečenou plochu zde rostou nejvzácnější rotliny široko daleko  známé ,,Jablůnecké diamanty = 8 různých druhů nádherných vzácných a chráněných orchidejí  v celkovém počtu asi 4000 ks. Dále lilie zlatohlávky, mečíky střechovité-asi 2000 ks, suchopýry  úzkolisté, hořec brvitý  a tolitovitý oba kvetoucí na podzim . Běžně se zde vyskytuje hodně druhů hmyzu, motýlů, které už jinde vyhynuly i nápadná kudlanka nábožná. Skončíme u známé Vlčí vyhlídky.

 Zaslouženou odměnou bude výhled na Hostýnské vrchy, Křížový,Čerňavu, Bludný ,Kelčský Javorník.

Těšíme se na všechny!"

Více info : R.Potočný , rados1@email.cz , tel. 604 381 454

Sledujte nás i na sociálních sítích